På denna sida
E-postnyhetsbrev är fortfarande en av de mest effektiva marknadsföringskanalerna 2026, med en genomsnittlig ROI på 36 kr för varje spenderad krona. Men med dussintals e-postnyhetsbrevsprogram tillgängliga kan det kännas överväldigande att välja rätt plattform.
Den här heltäckande guiden jämför de 12 bästa e-postnyhetsbrevsprogrammen och analyserar deras funktioner, prissättning, styrkor och begränsningar för att hjälpa dig fatta ett välgrundat beslut.
Varför e-postnyhetsbrevsprogram är viktigt
- Direkt publikåtkomst – Till skillnad från sociala mediealgoritmer ger e-post dig direkt åtkomst till dina prenumeranter
- Högre engagemangsfrekvenser – E-postöppningsfrekvenser på 20–25 %, vida överstiger engagemang i sociala medier
- Intäktsgenerering – E-post överträffar konsekvent andra kanaler för konverteringar
- Listägande – Din e-postlista är en tillgång du äger, till skillnad från sociala medieföljer
- Automatiseringspotential – Moderna plattformar automatiserar komplexa sekvenser som vårdar leads
De 12 bästa e-postnyhetsbrevsprogrammen
1. Brevo (Tidigare Sendinblue) – Bästa totala värdet
Brevo utmärker sig som den mest kostnadseffektiva heltäckande e-postnyhetsbrevslösningen.
Nyckelfunktioner:
- Dra-och-släpp e-postbyggare med moderna mallar
- Marknadsföringsautomation med visuell arbetsflödesbyggare
- SMS och WhatsApp-marknadsföring inkluderat
- Transaktionsmejl utan extra kostnad
- Avancerad segmentering och personalisering
- A/B-testning för ämnesrader och innehåll
- Realtidsanalys och rapportering
- Landningssidebyggare
- CRM med kontakthantering
Prissättning:
| Plan | Pris | Mejl/månad | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|---|
| Gratis | 0 kr | 300/dag | Obegränsade kontakter, grundläggande funktioner |
| Starter | 90 kr/mån | 5 000 | Ingen daglig begränsning, grundläggande rapportering |
| Business | 180 kr/mån | 5 000 | Automation, A/B-testning, landningssidor |
| Enterprise | Anpassad | Anpassad | Dedikerad IP, prioritetssupport |
Styrkor:
- Obegränsade kontakter på alla planer (betala per mejl, inte per prenumerant)
- Flerkanalsmarknadsföring (e-post + SMS + WhatsApp)
- Utmärkta leveransbarhetsnivåer (99 %+)
- Transaktionsmejl inkluderat
- Betydligt billigare än Mailchimp i stor skala
Brevo + Tajo för e-handel: I kombination med Tajo blir Brevo en ännu kraftfullare e-handelsmarknadsföringsplattform. Tajo tillhandahåller djup Shopify-integration, realtidskundatasynkronisering, inbyggda lojalitetsprogram och förbättrade automationsutlösare som förvandlar Brevo till en komplett e-handelsmarknadsföringslösning.
2. Mailchimp – Bäst för nybörjare
Prissättning:
| Plan | Pris | Kontakter | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|---|
| Gratis | 0 kr | 500 | 1 000 mejl/mån, grundläggande mallar |
| Essentials | 130 kr/mån | 500 | 5 000 mejl, A/B-testning |
| Standard | 200 kr/mån | 500 | Kundresor, återmarknadsföring |
| Premium | 3 500 kr/mån | 10 000 | Avancerad segmentering, telefonsupport |
Bäst för: Kompletta nybörjare, småföretag med under 1 000 prenumeranter. Begränsning: Per-kontakt-prissättning blir snabbt dyr. Se Mailchimp-alternativ.
3. ConvertKit – Bäst för skapare
Prissättning:
| Plan | Pris | Prenumeranter | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|---|
| Gratis | 0 kr | 10 000 | Begränsade funktioner, ConvertKit-branding |
| Creator | 150 kr/mån | 300 | Automation, integrationer |
| Creator Pro | 290 kr/mån | 300 | Avancerad rapportering, hänvisningssystem |
Bäst för: Innehållsskapare, bloggare, podcastare och alla som säljer digitala produkter.
4. Klaviyo – Bäst för e-handel
Prissättning:
| Plan | Pris | Kontakter | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|---|
| Gratis | 0 kr | 250 | 500 mejl, grundläggande funktioner |
| E-post | 200 kr/mån | 500 | Alla e-postfunktioner |
| E-post + SMS | 350 kr/mån | 500 | SMS-krediter inkluderade |
Bäst för: Etablerade e-handelsbutiker med budget för premiumverktyg.
5. ActiveCampaign – Bäst för automation
Prissättning:
| Plan | Pris | Kontakter | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|---|
| Lite | 290 kr/mån | 1 000 | E-postmarknadsföring, automation |
| Plus | 490 kr/mån | 1 000 | CRM, landningssidor |
| Professional | 1 490 kr/mån | 1 000 | Prediktiv sändning, attributering |
Bäst för: B2B-företag, företag med komplexa säljcykler.
6. MailerLite – Bästa budgetalternativet
Prissättning:
| Plan | Pris | Prenumeranter | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|---|
| Gratis | 0 kr | 1 000 | 12 000 mejl, grundläggande funktioner |
| Growing Business | 100 kr/mån | 500 | Obegränsade mejl, automation |
| Advanced | 210 kr/mån | 500 | Facebook-integration, anpassad HTML |
Bäst för: Budgetmedvetna företag, startups och småföretag.
7. GetResponse – Bäst för webbinarer
Bäst för: Företag som använder webbinarer för leadgenerering.
8. AWeber – Bäst för enkelhet
Bäst för: Småföretag som vill ha enkel, pålitlig e-postmarknadsföring med bra support.
9. Constant Contact – Bäst för evenemang
Bäst för: Evenemangsfokuserade företag, ideella organisationer.
10. Drip – Bäst för e-handelsautomation
Bäst för: Växande e-handelsbutiker fokuserade på automation och kundlivscykelmarknadsföring.
11. Campaign Monitor – Bäst för byråer
Bäst för: Byråer som hanterar flera kunder och varumärken.
12. Omnisend – Bäst för flerkanalshandel
Bäst för: E-handelsbutiker som vill ha flerkanalsmarknadsföring utan Klaviyos prislapp.
Funktionsjämförelsetabell
| Plattform | Gratisplan | Startpris | SMS | Bäst för | |
|---|---|---|---|---|---|
| Brevo | 300/dag | 90 kr/mån | Ja (global) | Ja | Totalt värde |
| Mailchimp | 500 kontakter | 130 kr/mån | Bara USA | Nej | Nybörjare |
| ConvertKit | 10 000 prenumer. | 150 kr/mån | Nej | Nej | Skapare |
| Klaviyo | 250 kontakter | 200 kr/mån | Ja | Nej | E-handel |
| ActiveCampaign | Nej | 290 kr/mån | Via integration | Nej | Automation |
| MailerLite | 1 000 prenumer. | 100 kr/mån | Nej | Nej | Budget |
Prisersjämförelse: 10 000 prenumeranter
| Plattform | Månadskostnad | Årskostnad | Noteringar |
|---|---|---|---|
| Brevo | ~250 kr | ~3 000 kr | Per-mejl-prissättning |
| Mailchimp | ~1 000 kr | ~12 000 kr | Per-kontakt |
| ConvertKit | 1 000 kr | 12 000 kr | Per-prenumerant |
| Klaviyo | 1 500 kr | 18 000 kr | Per-kontakt |
| ActiveCampaign | 1 740 kr | 20 880 kr | Per-kontakt |
| MailerLite | 730 kr | 8 760 kr | Per-prenumerant |
Viktigt insikt: Brevos per-mejl-prissättningsmodell ger betydande besparingar i stor skala jämfört med per-kontakt-plattformar.
Hur du väljer rätt e-postnyhetsbrevsprogram
För e-handelsföretag
Rekommenderat: Brevo + Tajo
Brevo kombinerat med Tajo ger det bästa värdet för e-handel:
- Djup Shopify-integration via Tajo
- Flerkanalsmarknadsföring (e-post + SMS + WhatsApp)
- Inbyggda lojalitetsprogram via Tajo
- Kostnadseffektiv per-mejl-prissättning
- Realtidskundatasynkronisering
För innehållsskapare
Rekommenderat: ConvertKit
ConvertKits skaparfokuserade funktioner gör det idealiskt:
- System för prenumeranttagging
- Handelsfunktioner för digitala produkter
- Creator Network för tillväxt
- Rent, distraktionsfritt gränssnitt
För B2B-företag
Rekommenderat: ActiveCampaign
Avancerad automation och CRM-integration betjänar B2B-behov:
- Lead-scoring och kvalificering
- Säljpipelinesintegration
- Komplexa automationsarbetsflöden
För småföretag/startups
Rekommenderat: Brevo eller MailerLite
Båda erbjuder utmärkt värde:
- Generösa gratis planer
- Prisvärda betalda alternativ
- Viktiga funktioner inkluderade
- Utrymme att växa
Slutsats
Att välja rätt e-postnyhetsbrevsprogram beror på dina specifika behov, budget och tillväxtplaner. Våra toppval:
- Bästa totala värdet: Brevo – Oöverträffad prissättning med obegränsade kontakter och flerkanalsmarknadsföring
- Bäst för e-handel: Brevo + Tajo – Djup Shopify-integration med lojalitetsprogram inkluderat
- Bäst för nybörjare: Mailchimp – Enklaste inlärningskurvan, men dyr i stor skala
- Bäst för skapare: ConvertKit – Byggd för bloggare och kursskapare
- Bäst för automation: ActiveCampaign – Kraftfullaste arbetsflöden och CRM-integration
- Bästa budgetalternativet: MailerLite – Maximala funktioner till minimalkostnad
Redo att omvandla din e-postnyhetsbrevsstrategi? Starta din gratis provperiod med Tajo och upplev hur sömlös e-handelsmarknadsföring kan vara.
Vanliga Frågor
Hur startar jag ett e-postnyhetsbrev?
Välj en plattform (Brevo erbjuder gratis nyhetsbrev), definiera ditt innehållsfokus, bygg din prenumerantlista med anmälningsformulär, skapa ett konsekvent schema och designa en ren, mobilvänlig mall.
Hur ofta bör jag skicka ett nyhetsbrev?
Veckovis är den vanligaste och mest effektiva frekvensen. Börja med en hållbar kadence som du kan upprätthålla konsekvent. Kvalitet är viktigare än frekvens – det är bättre att skicka bra innehåll månadsvis än medelmåttigt dagligen.
Vad bör jag inkludera i mitt nyhetsbrev?
Blanda pedagogiskt innehåll (70 %), kampanjinnehåll (20 %) och personligt/bakom kulisserna-innehåll (10 %). Inkludera en tydlig CTA, övertygande ämnesrad och gör det enkelt att skanna med rubriker och punktlistor.